Felieton MONOstudio: Jaki styl pasuje do Ciebie? Dziś w roli głównej styl Vintage.

Kontynuujemy naszą przygodę ze stylami w architekturze, aby każdy mógł znaleźć inspiracje idealnie dopasowane do własnej osobowości, temperamentu i estetyki.

Mówi się , że przeciwieństwa się przyciągają. Dziś udowodnimy, że stwierdzenie to może odnosić się nie tylko do relacji pomiędzy ludźmi, ale także do relacji, jakie występują pomiędzy różnymi elementami stosowanymi w projektowaniu wnętrz.

Ponadczasowość

Styl vintage to historia i indywidualne wspomnienia wplecione w nowoczesność. Stare meble, elementy dekoracyjne i przedmioty codziennego użytku nabierają nowego życia, przyodziewane są w nowoczesne materiały i zyskują nowe przeznaczenie, a nowe projektowane są według dawnych wzorów. Łączenie różnych epok w jednym miejscu nadaje wnętrzu unikalnego i ponadczasowego charakteru. Należy jednak zadbać, aby ta różnorodność elementów tworzyła jedną, uzupełniającą się całość. Co jednak ważne, styl vintage nie stanowi kopii przeszłości, ale próbuje dostosować ją i łączyć z teraźniejszością w twórczy sposób.

Przedmioty z duszą

Najlepszym sposobem na urządzenie wnętrza w stylu vintage jest sięgnięcie po przedmioty, które mamy w zasięgu naszej ręki, te, które od lat zalegają na strychu czy w piwnicach, a które odrestaurowane i jednocześnie zestawione w jednym wnętrzu z nowocześnie zaprojektowanymi komponentami mogą stanowić wyjątkowy element dekoracyjny nabierający nowej funkcjonalności.

Stare fotele, stoły, kanapy czy krzesła charakteryzujące się oryginalnym designer i wykonane w ciekawy sposób niosą ze sobą nie tylko historię ale też często niewykorzystany potencjał, który warto na nowo odkryć i wykorzystać. Niewielki stoli kawowy pochodzący z ostatniego ćwierćwiecza może stanowić oryginalne dopełnienie dla nowoczesnej sofy umieszczonej w salonie. Kuchenki palnikowe zamiast płyt indukcyjnych, duże lodówki z metalowym uchwytem, ręcznie malowane wazony, miski i kubki, metalowe puszki na kawę, obrazy, plakaty, stare fotografie, malowane doniczki na parapetach, haftowane firanki…to tylko kilka z charakterystycznych dla stylu vintage elementów kojarzących się nam z „dawnymi czasami” i mogących stanowić ciekawe i nietypowe połączenie dla nowocześnie projektowanych wnętrz.

Biblioteczki, gramofony, łóżka ze zdobieniami, toaletki, drewniane nocna szafki czy flakony z kwiatami świetnie sprawdzą się w sypialni. Drewniane przedmioty dobrze czują się na tle szkła czy betonu stosowanych przy projektowaniu wnętrz w klimacie nowoczesnym. Wanny na małych, metalowych nóżkach, zlew w kształcie misy, duże lustra, stoliki, ręcznie malowane płytki to z kolei wybrane elementy wystroju łazienki, które w połączeniu z nowoczesnymi komponentami nadają wnętrzu osobowości oraz przytulnego, ciepłego klimatu.

Białe kolory ścian wydają się najlepiej pasować przy aranżacji wnętrza w stylu vintage, gdyż odrestaurowane przedmioty w ciepłych bądź jaskrawych barwach i o wzorzystych materiałach idealnie wyglądają na jasnym tle.

Dla kogo zatem?

Vintage to styl dla ludzi, którzy poprzez wystrój wnętrza chcą wyrazić swoją osobowość. To styl dla indywidualistów, ludzi odważnych, gotowych wychodzić poza schematy i przyjęte konwencje. To styl dla ludzi szukających oryginalności między innymi poprzez zestawiania elementów z różnych epok i tworzenie pomimo różnorodności stylów, materiałów i kolorów spójnej i klimatycznej przestrzeni.

Ważne jest, aby każdy element zastosowany we wnętrzu został dokładnie przemyślny, aby nie doprowadzić do wrażenia chaosu i przesady niszczących osobliwy urok i wyjątkowość wnętrz. Czasem wystarczy jedynie kilka elementów by uzyskać pożądany klimat i stworzyć unikalne miejsce, które dobrze wygląda i w którym dobrze się mieszka.

Udostępnij:

Powiązane wpisy