Felieton MONOstudio: Jak (d)oświetlić Twoją łazienkę?

Świtało w łazience wydaje się być prozaicznym zagadnieniem. Jednak dobrze doświetlona łazienka ułatwi każdemu członkowi rodziny użytkowanie tej przestrzeni.

W łazience możemy wyróżnić trzy rodzaje oświetlenia – główne, dekoracyjne i robocze.

Oświetlenie główne to nic innego jak oświetlenie natynkowe, znajdujące się na suficie, którego zadaniem jest rzucać światło na podstawowe strefy łazienki i stanowić główne źródło światła w tym pomieszczeniu. Wbrew pozorom nie muszą to być smutne, proste oczka podtynkowe czy nieestetyczne plafony łazienkowe. Wielu producentów proponuje oprawy łazienkowe w kolorach czy bardziej zróżnicowanych formach. Należy pamiętać także iż jeśli punkt świetlny nie znajduje się bezpośrednio pod prysznicem, nie musi mieć on szczelności określanej wg. norm jako IP44. Na łazienkowym suficie, w przestrzeni prywatnej czyli mieszkaniu czy domu wystarczy IP na poziomie 20.

Oświetlenie dekoracyjne to swojego rodzaju iluminacja, wykonana z wykorzystaniem oświetlenia ledowego. Dobrze jest usytuować je w takich miejscach jak cokół wanny, narożna lub górna ściana prysznica czy dolna krawędź lustra czy szafki nad umywalką. Tego rodzaju światło będzie nam służyło w momentach, gdy nie chcemy oślepiać się mocnym strumieniem świetlnym, a jedynie potrzebujemy skorzystać np. z toalety z środku nocy. Oświetlenie tego rodzaju będzie także bardzo pomocne dla dzieci, które w nocy nie będą musiały być rozbudzane przez mocny strumień światła. Włącznik tego rodzaju instalacji oświetleniowej dobrze jest zaplanować na zewnątrz pomieszczenia, aby w ławy sposób można było zapalić Ledy przy wchodzeniu do łazienki.

Oświetlenie ledowe sprawdzi się również jako nastrojowe światło podczas np. relaksującej kąpieli, a także uwydatni najciekawsze elementy łazienki jak np. płytka ścienna z efektem 3d czy strukturą, której szczegóły uwydatnione zostaną właśnie prze oświetlenie ledowe.

Trzeci rodzaj doświetlenia łazienki to oświetlenie robocze, potrzebne podczas pielęgnacji twarzy, przydatne zwłaszcza dla kobiet podczas wykonywania makijażu, ale także dla mężczyzn podczas golenia. Tego rodzaju światło najlepiej zapewni nam kinkiet zamontowany nad lustrem, dobrze doświetlający strefę, w której znajduje się nasza twarz. Ważne także, aby dobrać odpowiednią barwę świetlną, dla żarówki zamontowanej w kinkiecie. Niektórzy będą bowiem preferować zimne światło, inni zdecydują się na światło ciepłe, w którym nasza twarz będzie wyglądała przyjaźniej. Włącznik kinkietu, dobrze aby znalazł się blisko lustra, obok umywalki czy szafki nad umywalką tak, aby podczas kosmetyki twarzy był w zasięgu ręki.

Jeśli powyższe wskazówki nie rozwiały Twoich wątpliwości dotyczących oświetlenia w łazience skontaktuj się z nami. Zaprojektujemy nie tylko oświetlenie, ale całą łazienkę a także instalację elektryczną czy rozkład poszczególnych [płytek na ścianach i posadzkach. Zapraszamy serdecznie: [email protected]

Autor tekstu: Marta / MONOstudio

Udostępnij:

Powiązane wpisy