Felieton MONOstudio: Industrialne wnętrze z betonem w roli głównej.

Wśród zwolenników industrialnych, loftowych wnętrz z klimatem, ogromną popularnością cieszy się beton architektoniczny. Dziś przestaje się on kojarzyć z zimnymi, ponurymi przestrzeniami. Stosowany jest nie tylko w mieszkaniach ale i również we wnętrzach komercyjnych. Świetnie nadaje się do pomieszczeń o charakterze nowoczesnym lub postindustrialnym. Betonowe płyty można wykorzystać nie tylko jako okładziny ścian, czy sufitów, ale mogą również posłużyć jako obudowa wanny, zlewozmywaka bądź umywalki lub jako blat kuchenny. Świetnie sprawdzą się także w łazienkach zamiast płytek ceramicznych. Z powodzeniem stosuje się je także w mniejszych elementach: dekoracyjnych ściankach działowych, elementach schodów, barierkach, regałach, komodach i fotelach.

Na rynku są dostępne płyty betonu w wielu odcieniach szarości, co daje ogromne możliwości aranżacyjne. Beton architektoniczny ma wygląd niewymagający tynkowania ani malowania, może mieć gładką lub porowatą powierzchnię. Możemy go barwić na różne kolory, jest to materiał wykończeniowy i dekoracyjny. Spotkać możemy go w barwie niemal białej, jasnoszarej, cementowej, ciemnoszarej, czy nawet jeszcze ciemniejszej, tak zwanej węglowej. Wybierać możemy również wśród faktur. Ich powierzchnia może być gładzona, szlifowana, śrutowana, naturalnie chropowata, porowata, pełna albo z niewielkimi naturalnymi zagłębieniami.

Betonowe ściany w połączeniu z cieplejszymi dodatkami jak na przykład stolik z drewnianych palet lub fabryczne lampy nadadzą wnętrzu industrialny charakter. Chłodny, nowoczesny wystój wnętrza można uzyskać, łącząc beton z innymi elementami – szkłem, stalą lub starym drewnem. Osoby pragnące uzyskać nieco cieplejszy i bardziej przytulny efekt, mogą zastosować dodatki w żywych kolorach, jak choćby czerwień, pomarańcz lub żółć.

Udostępnij:

Powiązane wpisy