monostudio grafika

Masz pytania? Napisz do nas…

[email protected]

…lub wpadnij do biura

ul. Studencka 8/5
31-116 Kraków
+48 602 22 93 94
+48 792 23 24 06

Felieton MONOstudo: Jaki styl pasuje do Ciebie? Dziś o minimalizmie w wystroju wnętrz

  /  Aktualności   /  Felieton MONOstudo: Jaki styl pasuje do Ciebie? Dziś o minimalizmie w wystroju wnętrz

Prostota, porządek, przestronność, funkcjonalność, wyciszenie, harmonia…czy określenia te są dla Ciebie wyznacznikami idealnie zaprojektowanego wnętrza? Jeśli tak, to przedstawione w tym artykule rozwiązania mogą być tym, czego szukasz!

Jak mówią popularne przysłowia „ siła tkwi w szczegółach”, a „ mniej znaczy więcej” i to właśnie one idealnie opisują główne założenia nurtu minimalistycznego.

  • Forma

Proste, geometryczne formy i gładkie powierzchnie to jedne z głównych znaków rozpoznawczych minimalistycznego stylu w architekturze. Elementy te nadają mu jednocześnie nowoczesnego i oryginalnego charakteru. Do najbardziej popularnych materiałów stosowanych w projektowaniu wnętrz minimalistycznych należą szkło, stal i beton. Z uwagi na to, że tworzą one wrażenie surowego klimatu, naturalne materiały w postaci drewna stosowane są często w celu ocieplenia jego wizerunku.

Charakterystyczną cechą wnętrz minimalistycznych są stosowane przez architektów przeszklenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze uzyskuje naturalne oświetlenie potęgujące wrażenie przestronności.

  • Umeblowanie

Im mniej tym lepiej. Zanim przystąpisz do urządzania swojego wnętrza zastanów się, jakie meble będą niezbędne w celu zapewnienia funkcjonalności pomieszczenia, a z jakich możesz zrezygnować. Te jednak, które ostatecznie będą zdobić Twoje wnętrze muszą być najwyżej jakości i posiadać jasno określone przeznaczenie. Nie ma tutaj miejsca na zbędne przedmioty czy dodatki służące zapełnieniu wolnych przestrzeni. Im więcej przestrzeni pozostanie, tym mieszkanie będzie sprawiać wrażenie bardziej uporządkowanego, eleganckiego i przestronnego.

Ograniczeniu liczby mebli sprzyja ich wielofunkcyjność. W minimalistycznych wnętrzach popularnością cieszą się rozkładane fotele czy stoły służące jako biurka, rozsuwane blaty wykorzystywane jako dodatkowa przestrzeń w kuchni i wyposażone w wewnętrzne skrytki. Duża liczba szuflad i szafeczek stanowiących część umeblowania wnętrza pozwala na przechowywanie w nich wszystkich potrzebnych przedmiotów i zachowanie w ten sposób idealnego porządku, ładu, przestronności i elegancji.

Styl minimalistyczny idealnie pasuje do osób poszukujących w swoim domu, a szczególnie w najbardziej prywatnym miejscu w domu czyli w sypialni, odpoczynku i wyciszenia. Taki klimat uzyskiwany jest między innymi dzięki prostocie form, porządkowi, harmonii wszystkich elementów oraz braku nadmiernej ilości zbędnych komponentów rozpraszających uwagę.

  • Przestronność

Jednym z kluczowych i najczęściej podkreślanych czynników charakteryzujących wnętrza minimalistyczne jest przestronność połączona z funkcjonalnością. Efekt ten uzyskuje się poprzez aranżację otwartych, wzajemnie się uzupełniających przestrzeni, gdzie każdy element ma swoje konkretne miejsce i przeznaczenie. Dbałość o najmniejszy szczegół powoduje, że zaprojektowane przestrzenie posiadają spójny i harmonijny charakter, w którym każdy element współgra z pozostałymi.

  • Przestronność

Jednym z kluczowych i najczęściej podkreślanych czynników charakteryzujących wnętrza minimalistyczne jest przestronność połączona z funkcjonalnością. Efekt ten uzyskuje się poprzez aranżację otwartych, wzajemnie się uzupełniających przestrzeni, gdzie każdy element ma swoje konkretne miejsce i przeznaczenie. Dbałość o najmniejszy szczegół powoduje, że zaprojektowane przestrzenie posiadają spójny i harmonijny charakter, w którym każdy element współgra z pozostałymi.

  • Kolorystyka

Efekt przestrzenności można uzyskać między innymi dzięki stosowanej kolorystyce. Większa część powierzchni powinna być jasna, stąd w minimalistycznych wnętrzach prym wiodą kolory bieli i szarości. Poza przestronnością nadają one wnętrzu także elegancji i czystego piękna. 

Biel i szarość, które dominują w minimalistycznych wnętrzach  mogą stwarzać wrażenie smutnego i surowego klimatu. Ciekawym rozwiązaniem mogą być zastosowane na zasadzie kontrastu wyraziste kolory czerni lub czerwieni albo jaskrawe barwy zieleni czy pomarańczy nadające wnętrzu oryginalnego charakteru. Takie rozwiązanie może zostać użyte w postaci wyróżniających się kolorystycznie bądź wzorniczo mebli, które jednocześnie powinny stanowić niezbędny element wyposażenia, nie zakłócający funkcjonalności wnętrza.

  • Dodatki

Charakterystyczną cechą stylu minimalistycznego jest ograniczona do niezbędnego minimum ilość elementów dekoracyjnych. W jednej z ostatnio zaprojektowanych przez Nas kuchni panuje zupełny porządek. Kuchenny blat pozbawiony jest wszelkiego rodzaju sprzętów, flakonów czy roślin, a wystarczająco duża liczba szafek pozwala na to, że wszystko znajdzie w nich swoje miejsce.

Minimalizm we wnętrzach nie musi kojarzyć się z „nudą” i jednorodnością. Dostosowanie stylu minimalistycznego do własnych potrzeb pociąga za sobą jego indywidualną interpretację i pozwala na tworzenie niezwykłych, harmonijnych i uporządkowanych wnętrz.

Czy to właśnie ten styl pasuje do Ciebie? Czy tak zaaranżowana przestrzeń spełniłaby Twoje oczekiwania i wyobrażenia swojego idealnego „ miejsca na ziemi”? Czekamy na Twoje komentarze i pytania:)