Felieton MONOstudio: W poszukiwaniu przestrzeni. Kuchnia otwarta na salon.

Od czasu gdy modne stały się kuchnie otwarte na salon, coraz częściej przestają one przypominać tradycyjne pomieszczenie służące tylko do przygotowywania posiłków. Nowoczesna kuchnia z salonem tworzy całość elegancką i reprezentacyjną, jednocześnie nie tracąc swojego charakteru. Kuchnia otwarta na salon posiada wiele zalet. Brak ściany działowej między pomieszczeniami sprawia, że wydają się one większe i lepiej doświetlone. Połączenie kuchni z pokojem dziennym jest częstą metodą aranżacji, która znacząco wpływa na funkcjonowanie mieszkania. Kuchnia połączona z pokojem dziennym to rozwiązanie, które sprawdza się w mieszkaniu o nieco ograniczonym metrażu. Otwarta i dobrze przemyślana aranżacja wnętrza daje wrażenie większej swobody, a także sprzyja integracji podczas wykonywania codziennych czynności w kuchni.

Jest kilka metod osiągnięcia efektu otwartej i jasnej przestrzeni. Najbardziej radykalną jest zlikwidowanie ściany działowej między kuchnią a pokojem, co zapewnia największe wrażenie otwarcia i swobody.  Istnieje również możliwość częściowego otwarcia kuchni, zapewniające minimalną izolację obu pomieszczeń. Gdy pozostawimy wolne miejsce szerokości przynajmniej drzwi jednoskrzydłowych, ułatwimy komunikację. Jednocześnie, zachowując wszystkie ściany, nie tracimy cennego miejsca na ustawienie sprzętu kuchennego. Takie rozwiązanie jest polecane w małych domach, gdzie niezbędne jest optyczne powiększenie przestrzeni użytkowej. Sposobem jest również ograniczenie kuchni do aneksu w postaci jednego ciągu szafek.

Kuchnia połączona z pokojem dziennym nawiązuje i łączy się z wykończeniem samego salonu – daje to ogromne możliwości aranżacyjne dzięki zastosowaniu takich samych materiałów na podłogę i ściany, mebli wykonanych podobnie jak te w salonie. W ten sposób na kuchenne podłogi wchodzi drewno, na szafki – eleganckie forniry, na blaty – drewno lub ekskluzywny kamień.

Istotny jest również wybór materiałów na blat – z drewna klejonego sprawdzi się ciepły buk czy dąb. Z kamieni najodpowiedniejszy będzie nienasiąkliwy granit. Niestraszne kuchennym poczynaniom są też efektowne kompozyty.

Udostępnij:

Powiązane wpisy