Każde pomieszczenie wymaga wisienki na torcie. Elementu dekoracyjnego, który skupi uwagę, wyeksponowany doda charakteru i niepowtarzalnego efektu wnętrzu czy przybliży temperament mieszkającej w nim osoby. Jednak to nie tylko salon, sypialnia czy jadalnia powinna nosić takie piętno. Również łazienka, w której spędzamy (według badań nawet!) 1,5 roku swojego życia. Zatem naszym zdaniem łazienka nie powinna być traktowana jako przykra konieczność, ale raczej jako kolejne pomieszczenie, w którym efekt wizualny może przyprawiać o prawdziwy zachwyt. Dlatego dziś słów kilka o tym jakie elementy mogą urozmaicić łazienkę i nadać jej wyjątkowej formy.
Umywalka, miska wc, oszałamiający wielki prysznic, wanna w wymyślnym kształcie czy wolnostojąca na środku pokoju kąpielowego to nie wszystko. Również ściany naszej łazienki nie muszą być pokryte zwykłą płytką czy płytką-dekorem, nadal zbyt często kojarzonym i rozumianym jako płytka z tej samej linii kolorystycznej przyozdobiona kwiatkiem, gwiazdką czy falką.
Obecnie producenci płytek prześcigają się w coraz to ciekawszych formach dekoracji naściennych do łazienki. Pierwszym z nich może być płytka należąca do tej samej linii produktowej, która od płytki tzw. basic będzie odróżniała się efektem 3d czy fakturą, pozostając jednak w tym samym rozmiarze co płytka basic lub w tej samej tonacji kolorystycznej.
Ale dekor to nie wszystko – pamiętaj że możesz wykorzystać wiele innych rodzajów płytek, aby Twoja łazienka przykuwała wzrok. Dekorację będą bowiem stanowić także mozaiki szklane lub kamienne, kupowane na sztuki w sklepach z wyposażeniem wnętrz czy salonach łazienkowych. Wystarczy, że pojawi się ona na obudowie wanny czy zostanie podświetlona paskiem LED nad Twoją umywalką, stanowiąc centralne miejsce łazienki.
Odważna kolorowa płytka także świetnie spełni rolę dekoracji i ocieplenia monotonnej, małej, prostej łazienki, jak również nie obciąży zbytnio Twojego budżetu przeznaczonego na wykończenie łazienki. Płytki nie musi, a wręcz nie powinno być zbyt dużo. Niech pełni funkcję odróżniającą, stanowiąc centralny lub po prostu najciekawszy element wykończenia.
Do „kolorowej” płytki można także zaliczyć płytkę z rysunkiem drewna, która z daleka będzie wręcz wyglądała jak naturalny materiał, a jednocześnie ociepli łazienkę nadając jej łagodnego skojarzenia z naturą i ciepłymi barwami ziemi. Nie zapomnij także że mamy do dyspozycji także cegłę – jeśli nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z woda także może zostać wykorzystana jako element urozmaicający ściany łazienki.
A na koniec? Na koniec rozwiązanie najbliższe mojemu sercu i coraz częściej wykorzystywane w projektach MONOstudio czyli mech na ścianie. Montowany w specjalnie przygotowanych wnękach, może pełnić wyjątkowo ciekawą dekorację łazienki. Możemy zamontować go zarówno w pionie jak i w poziomie. Ważne, aby nie miał bezpośredniego kontaktu z wodą, a wilgotność pomieszczenia nie przekraczała 40%. Rozmiary paneli mchu nie mają ograniczeń, a każdy panel jest przygotowywany indywidualnie i docinany na miejscu podczas montażu.
A jakie rozwiązania zastosowaliście w Waszych łazienkach? Pochwalcie się w komentarzach, najlepiej zdjęciami.
Autor tekstu: Marta / MONOstudio