Felieton MONOstudio: Praktyczne sposoby wykorzystania cegły w wystroju wnętrz

Styl skandynawski, industrialny, prowansalski, loft…to te style, w których cegła od zawsze ma swoje ważne miejsce. Wbrew pozorom jednak, jej uniwersalność i ponadczasowy charakter powodują, że doskonale sprawdza się w niemal każdym stylu i w każdym pomieszczeniu. Zobaczcie sami.

Cegła w sypialni

Mimo, że może wydawać się, iż cegła w takim miejscu jak sypialnia będzie elementem przytłaczającym, zbyt ciężkim i zupełnie niepasującym do klimatu, my udowadniamy, że jest inaczej. Cegła wbrew pozorom stanowi element, który ociepla wnętrze i nadaje mu przytulnego charakteru. Dostępność różnorodnej kolorystyki cegły pozwala na jej dopasowanie do kolorystyki całej sypialni. Stanowi ona także oryginalne uzupełnienie dla nowocześnie i w prosty sposób urządzonych wnętrz. Zastosowanie jej między innymi na jednej ścianie za zagłówkiem łóżka pozwala wyeksponować najważniejszy element znajdujący się w sypialni. Aby nie wprowadzać wrażenia nadmiernej ciężkości i chaosu pozostałe ściany warto pozostawić gładkie, w stonowanej, jednolitej kolorystyce.

Cegła w kuchni

Cegła sprawdzi się zarówno w kuchni zaaranżowanej w stylu klasycznym , skandynawskim, nowoczesnym jak i każdym innym. W każdym z nich bowiem tworzy we wnętrzu oryginalny i niepowtarzalny klimat. Cegła idealnie komponuje się zarówno z szarymi i białymi meblami i dodatkami, jak również z czarnymi czy drewnianymi blatami kuchennymi. W każdym z tych rozwiązań prezentuje się wyjątkowo, dodatkowo ocieplając całe wnętrze. Istotną cechą, która przemawia za możliwością zastosowania cegły w kuchni jest jej trwałość i wytrzymałość w kontekście uszkodzeń mechanicznych oraz odporność na ogień.

Cegła w łazience

To wnętrze, w którym cegła jest najmniej spotykanym elementem dekoracyjnym, dlatego właśnie jej zastosowanie w łazience zaskakuje i robi wrażenie. Może ona stanowić ciekawy kontrast, zarówno w kwestii koloru, jak i formy do prostych w i gładkich powierzchni. Warto pamiętać, że cegła sama w sobie powoduje wrażenie optycznego pomniejszenia wnętrza, dlatego w przypadku małych łazienek należy postawić raczej na niewielki fragment w formie ceglanego akcentu.

Cegła w salonie

Jeśli dysponujemy dużym wnętrzem salonu możemy pokusić się o zastosowanie cegły na większych powierzchniowo częściach, między innymi na całej ścianie. W małych wnętrzach warto byłoby rozważyć jedynie niewielkie fragmenty w formie cegły, gdyż z uwagi na „ciężkość” materiału, mogłaby ona jeszcze bardziej pomniejszać to wnętrze. Cegła na ścianie sprawdza się jako ciekawe tło dla różnego rodzaju dodatków czy mebli, które w ten sposób zostają mocniej wyeksponowane. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością tych elementów, gdyż w ten sposób wnętrze salonu stanie się nadmiernie przytłoczone i przeciążona, a całość straci swój niepowtarzalny urok.

Cegła nadal stanowi materiał, po który chętnie sięga się w aranżacji wnętrz domów i mieszkań. Ciągle odkrywane są jej nowe możliwości zastosowania a jej bogata kolorystyka i faktura pozwala na jej wykorzystanie w różnych zestawieniach i stylach.

Udostępnij:

Powiązane wpisy