Felieton MONOstudio: Pokój dla naszych pociech, na co zwrócić uwagę.

Wbrew pozorom, dzieciaki to jedni z najbardziej wymagających „klientów”, jeśli chodzi o projektowanie ich wnętrz. Własny kącik w domu to z jednej strony strefa zabaw i rozrywki, z drugiej natomiast wypoczynku i poczucia bezpieczeństwa. Potrzeba niemało pracy i wyobraźni, aby w jednym miejscu połączyć tak wiele różnorodnych funkcji.

Poniżej przedstawiamy kilka rad i ciekawych pomysłów na urządzenie wnętrza dla naszych pociech?

Kolorystyka

Wbrew pozorom kolorystyka ścian w pokoju naszych pociech powinna być stonowana i spokojna. Wszystkiego bowiem dopełnią mocne kolory dodatków, mebli czy zabawek. Jeśli zdecydujemy się na kolorowe ściany, postawmy na wyrazisty akcent na jednej, bądź jedynie niewielkim fragmencie ściany, aby nie tworzyć niepotrzebnego chaosu. Bardzo dobrze w tym wypadku sprawdzi się także tapeta o ciekawym wzorze. Warto postawić na przewagę jasnych, pastelowych barw, które mają uspokajający wpływ na dziecko.

Kolorystyka zależy między innymi od wieku dziecka; w zależności od wieku bowiem zmienia się postrzeganie intensywności barw.

Warto także zapytać własnego dziecka, jakie kolory lubi najbardziej, aby móc w odpowiednich proporcjach i zestawieniach znaleźć dla nich właściwe miejsce w optymalnej ilości i intensywności.

Oświetlenie

Ogromną rolę przy projektowaniu pokoju dziecka odgrywa oświetlenie. To ono tworzy przytulną atmosferę, pozwala pozbyć się ciemności, która budzi w maluchach strach i niepokój, a jednocześnie może stanowić ciekawy element dekoracyjny pokoju. Beż żadnego problemu możemy znaleźć lampy w różnych kształtach i z różnymi motywami, idealnie wpasowującymi się w klimat dziecięcego świata.

Dodatki

Kolorowe dodatki to coś, co z jednej strony pozwoli na stworzenie prawdziwego królestwa malucha, z drugiej przykują uwagę odkrywającego świat dziecka. Kolorowe poduszki, obrazki, zdjęcia, trójwymiarowe litery ułożone w imię naszej pociechy to jedne z częściej spotykanych sposobów na ubogacenie jego wnętrza.

Ciekawym rozwiązaniem są także stosowane często przy łóżku dziecka miękkie panele ścienne, które zapewniają bezpieczeństwo, a z drugie strony mogą stanowić atrakcyjny element dekoracyjny.

Skala wnętrza i elementów wyposażenia

Projektując wnętrze dla naszych pociech musimy pamiętać, aby rozmiar i wysokość zastosowanych mebli i elementów wyposażenia odpowiadała ich wzrostowi. Warto mieć na uwadze, aby stoliki, szafki, regały czy zastosowane elementy dekoracyjne były tak zaprojektowane, aby dzieciaki mogły swobodnie z nich korzystać.

Indywidualny charakter

Niezwykle istotnym elementem przy projektowaniu pokoju naszego dziecka jest jego indywidualny charakter. Jeśli wystrój wnętrza będzie odpowiadał zainteresowaniom naszych pociech wówczas mamy pewność, że będą czuły się w nim komfortowo, a przebywanie w nim będzie dla nich samą przyjemnością.

To tylko kilka z elementów, na które warto zwrócić uwagę, gdy chcemy stworzyć dla naszych dzieci ich własny, domowy kąt. Jeśli tylko macie jakieś własne pomysły i przemyślenia chętnie je poznamy, możecie podzielić się nimi w komentarzach:)

Udostępnij:

Powiązane wpisy