Felieton MONOstudio: Jaki styl pasuje do Ciebie? Dziś o minimalizmie w wystroju wnętrz

Prostota, porządek, przestronność, funkcjonalność, wyciszenie, harmonia…czy określenia te są dla Ciebie wyznacznikami idealnie zaprojektowanego wnętrza? Jeśli tak, to przedstawione w tym artykule rozwiązania mogą być tym, czego szukasz!

Jak mówią popularne przysłowia „ siła tkwi w szczegółach”, a „ mniej znaczy więcej” i to właśnie one idealnie opisują główne założenia nurtu minimalistycznego.

Forma

Proste, geometryczne formy i gładkie powierzchnie to jedne z głównych znaków rozpoznawczych minimalistycznego stylu w architekturze. Elementy te nadają mu jednocześnie nowoczesnego i oryginalnego charakteru. Do najbardziej popularnych materiałów stosowanych w projektowaniu wnętrz minimalistycznych należą szkło, stal i beton. Z uwagi na to, że tworzą one wrażenie surowego klimatu, naturalne materiały w postaci drewna stosowane są często w celu ocieplenia jego wizerunku.

Charakterystyczną cechą wnętrz minimalistycznych są stosowane przez architektów przeszklenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze uzyskuje naturalne oświetlenie potęgujące wrażenie przestronności.

Umeblowanie

Im mniej tym lepiej. Zanim przystąpisz do urządzania swojego wnętrza zastanów się, jakie meble będą niezbędne w celu zapewnienia funkcjonalności pomieszczenia, a z jakich możesz zrezygnować. Te jednak, które ostatecznie będą zdobić Twoje wnętrze muszą być najwyżej jakości i posiadać jasno określone przeznaczenie. Nie ma tutaj miejsca na zbędne przedmioty czy dodatki służące zapełnieniu wolnych przestrzeni. Im więcej przestrzeni pozostanie, tym mieszkanie będzie sprawiać wrażenie bardziej uporządkowanego, eleganckiego i przestronnego.

Ograniczeniu liczby mebli sprzyja ich wielofunkcyjność. W minimalistycznych wnętrzach popularnością cieszą się rozkładane fotele czy stoły służące jako biurka, rozsuwane blaty wykorzystywane jako dodatkowa przestrzeń w kuchni i wyposażone w wewnętrzne skrytki. Duża liczba szuflad i szafeczek stanowiących część umeblowania wnętrza pozwala na przechowywanie w nich wszystkich potrzebnych przedmiotów i zachowanie w ten sposób idealnego porządku, ładu, przestronności i elegancji.

Styl minimalistyczny idealnie pasuje do osób poszukujących w swoim domu, a szczególnie w najbardziej prywatnym miejscu w domu czyli w sypialni, odpoczynku i wyciszenia. Taki klimat uzyskiwany jest między innymi dzięki prostocie form, porządkowi, harmonii wszystkich elementów oraz braku nadmiernej ilości zbędnych komponentów rozpraszających uwagę.

Przestronność

Jednym z kluczowych i najczęściej podkreślanych czynników charakteryzujących wnętrza minimalistyczne jest przestronność połączona z funkcjonalnością. Efekt ten uzyskuje się poprzez aranżację otwartych, wzajemnie się uzupełniających przestrzeni, gdzie każdy element ma swoje konkretne miejsce i przeznaczenie. Dbałość o najmniejszy szczegół powoduje, że zaprojektowane przestrzenie posiadają spójny i harmonijny charakter, w którym każdy element współgra z pozostałymi.

Kolorystyka

Efekt przestrzenności można uzyskać między innymi dzięki stosowanej kolorystyce. Większa część powierzchni powinna być jasna, stąd w minimalistycznych wnętrzach prym wiodą kolory bieli i szarości. Poza przestronnością nadają one wnętrzu także elegancji i czystego piękna.

Biel i szarość, które dominują w minimalistycznych wnętrzach mogą stwarzać wrażenie smutnego i surowego klimatu. Ciekawym rozwiązaniem mogą być zastosowane na zasadzie kontrastu wyraziste kolory czerni lub czerwieni albo jaskrawe barwy zieleni czy pomarańczy nadające wnętrzu oryginalnego charakteru. Takie rozwiązanie może zostać użyte w postaci wyróżniających się kolorystycznie bądź wzorniczo mebli, które jednocześnie powinny stanowić niezbędny element wyposażenia, nie zakłócający funkcjonalności wnętrza.

Dodatki

Charakterystyczną cechą stylu minimalistycznego jest ograniczona do niezbędnego minimum ilość elementów dekoracyjnych. W jednej z ostatnio zaprojektowanych przez Nas kuchni panuje zupełny porządek. Kuchenny blat pozbawiony jest wszelkiego rodzaju sprzętów, flakonów czy roślin, a wystarczająco duża liczba szafek pozwala na to, że wszystko znajdzie w nich swoje miejsce.

Minimalizm we wnętrzach nie musi kojarzyć się z „nudą” i jednorodnością. Dostosowanie stylu minimalistycznego do własnych potrzeb pociąga za sobą jego indywidualną interpretację i pozwala na tworzenie niezwykłych, harmonijnych i uporządkowanych wnętrz.

Czy to właśnie ten styl pasuje do Ciebie? Czy tak zaaranżowana przestrzeń spełniłaby Twoje oczekiwania i wyobrażenia swojego idealnego „ miejsca na ziemi”? Czekamy na Twoje komentarze i pytania:)

Udostępnij:

Powiązane wpisy