Felieton MONOstudio: Jak optycznie powiększyć wnętrze?

Dziś niewielkie powierzchniowo lokale to część stylu życia współczesnego społeczeństwa, element architektonicznych trendów i potrzeb mieszkańców miejskich aglomeracji. Moda na kompaktowe lokale przyszła do nas  z Nowego Jorku. Jest też pewnego rodzaju symbolem zmiany pokoleniowej i związanej z tym rewolucji w stylu życia.  Małe mieszkanie spełnia potrzeby współczesnych młodych pracujących ludzi, którzy żyją w biegu i najważniejsze jest dla nich aktywne życie z rozwijającym się miastem.  Jak optycznie powiększy mieszkanie, tak by pomimo swojej niewielkiej powierzchni użytkowej stało się jak najbardziej funkcjonalne, przestrzenne i miłe dla oka?

Biały kolor w niewielkich wnętrzach jest bardzo pożądany. Powiększając wizualnie przestrzeń, jednocześnie daje nam ogromne możliwości aranżacyjne. Czysta biel idealnie prezentuje się w zestawie z praktycznie każdym kolorem. Jednemu nada wyrazistości, inny kolor przy niej nieco złagodnieje. Decydując się na biel w pokoju dziennym pamiętajmy jednak, że najlepiej zestawić ją z jednym albo dwoma kolorami – wielość koloru zaszkodzi małemu pomieszczeniu. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami czystej bieli i uważamy ją za nudną – możemy postawić na subtelne kremy, mocno rozbielone zielenie albo błękity.

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami bieli we wnętrzach, możemy postawić również na modne szarości. Poza wartością estetyczną, kolor szary jest niezwykle przydatny we wnętrzu. Nadaje niesłychanej elegancji, a jednocześnie nie przytłacza wnętrza.

Kolejnym istotnym elementem są meble- najlepiej wybierać te mobilne, składane. W małym wnętrzu warto postawić na sprzęty, które w razie potrzeby umożliwią nam zyskanie wolnej przestrzeni. W tym celu wykorzystajmy składane i mobilne stoliki, stoły, czy fotele. W niewielkich przestrzeniach świetnie sprawdzą się również meble przejrzyste i lekkie. Wbrew pozorom, mamy tutaj szerokie pole do popisu – meble z plastiku, ze szkła, meble ażurowe czy na cienkiej stalowej konstrukcji – wszystkie te wprowadzą do wnętrza dodatkowej lekkości i będą piękną jego ozdobą. Zasada jest jedna: im mniejsze wnętrze, tym więcej przejrzystych mebli wybieramy.

Niezwykłą wartość ma również lustro we wnętrzu. Tafla lustra sprawdza się w każdej przestrzeni i wbrew pozorom nie jest wcale zarezerwowana tylko do łazienki. Usytuowanie lustra w małym pomieszczeniu pomoże nam optycznie powiększyć przestrzeń. Obijające się w tafli wnętrze, nada pokoju dodatkowej przestronności i przejrzystości.

Duże znaczenie ma również naturalne  światło wpuszczane do wnętrza w jak największej ilości. Ważne jest, by w miarę możliwości nie zasłaniać szczelnie okien i unikać zwłaszcza żaluzji. Zasłony powinny być neutralne, lekkie i zwiewne, najlepiej w kolorze zbliżonym do ścian. Kontrasty w przypadku małych wnętrz nie służą.

Udostępnij:

Powiązane wpisy