Z miłości do loftów. Styl industrialny we wnętrzu.

Projektowanie wnętrz w stylu industrialnym związane jest ze stylizacją i odtwarzaniem klimatu przestrzeni przemysłowych. W starych loftach, artyści urządzali swoje studia, wykorzystując znalezione na terenie byłych fabryk meble i dodatki. W taki sposób narodził się styl industrialny. W Polsce moda na lofty narodziła się w końcówce lat ’90. Obecnie styl ten kojarzy się z wolnością i wyszukanym gustem. Słowem klucz i najważniejszym czynnikiem jest tu przestrzeń, maksymalnie otwarta ( co oznacza również wyburzenie scian). Istotny jest również minimalizm, brak zbędnych dodatków czy mebli. Mieszkanie urządzone w stylu przemysłowym to wnętrze z pozoru surowe, chłodne, w którym podstawowe materiały to metal, szkło, cegła i beton. Istotne jest by uzyskac maksymalnie otwartą przestrzeń.

Mieszkania urządzone w stylu industrialnym na pierwszy rzut oka sprawiac mogą wrażenie nie do końca wykończonych, czy niedbale zaaranżowanych. Jest to jednak złudzenie, gdyż każdy szczegół jest tu przemyślany, a efekt niewykończenia, czy zużycia jest w pełni zamierzony. Jako meble często wykorzystuje się europalety czy drewniane skrzynki, a także stalowe regały, krzesła, stoły. Stal, szkło i drewno to podstawowe materiały, które sprawią, że wnętrze będzie klimatyczne, surowe, artystyczne, ale i ekskluzywne.

W industrialnym wnętrzu dodatki prawie nie istnieją. Pojawiają się w niewielkiej ilośći i mają wyrazisty charakter oraz historię. Możemy wykorzystać nowoczesną rzeźbę, starą maszynę lub wykonany z nietypowych fabrycznych elementów.

W aranżowanej przestrzeni światło musi mieć swobodny dostęp do wnętrza. Zdecydowanie należy unikać zasłon i firan. Dopuszczalne jest stosowanie nierzucających się w oczy rolet.

Lampy powinny posiadać zdecydowaną, przemysłową form. Najlepiej jeżeli posiadają stalowe oprawy w czarnym kolorze. Pamiętajmy aby stosować małą liczbę dodatków ale o artystycznych i niebanalnych formach.

Idealne barwy do wnętrza industrialnego to barwy neutralne, chłodne. Odpowiedni nastrój stworzy biel i różne odcienie szarości, a także beże, brązy, ceglana czerwień. O wyjątkowości przemysłowej przestrzeni decyduje również łączenie zróżnicowanych materiałów budowlanych, a więc ścian gładkich z betonowymi czy takich z odsłoniętą cegłą. Betonowa ściana lub podłoga podkreśla charakter wnętrza i nawet jeśli nie będzie to loft, efekt i klimat uzyskamy jak w pofabrycznym budynku.

Comments are closed.