Wnętrze garderoby. O Czym powinniśmy pamiętać?

Garderoba – istotny element każdego wnętrza, który często z braku zainteresowania jest pomijany. Zanim zaplanujemy jej wnętrze – warto zrobić remanent. O jej układzie powinny bowiem decydować ilości i rodzaj rzeczy, które docelowo chcemy w niej przechowywać.

Proste półki wbrew panującemu przyzwyczajeniu, wcale nie są dobrym rozwiązaniem. Uciązliwe jest samo szukanie odzieży, wyjmowanie jej „spod spodu” czy kłopoty z utrzymaniem porządku. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się szuflady, wysuwane blaty czy kosze – nawet te o charakterze kuchennego cargo.

Garderobę powinniśmy podzielic na segmenty odpowiadające charakterowi naszej odzieży. Zasada jest prosta: jak najwięcej przegródek i podziałów. Ubrania zazwyczaj zajmują mało miejsca- łatwiej korzystać z półki z trzema bluzkami, niż wyciągnąć tę ulubioną spod 12 innych, a przy tym w racjonalnie podzielonej szafie rzeczy się nie gniotą. Potrzeba personalizacji zabudowy wewnątrz sprawia, że najlepszym rozwiązaniem jest układ jeden do jednego – taki, w którym każdy członek rodziny ma odrębną garderobę w osobnym pomieszczeniu.

Bliskie ideałowi było by jasne wnętrze z oknem, o powierzchni wystarczającej do ustawienia toaletki (dla pań) i jak największego lustra, które pozwoli szczegółowo skontrolować wygląd. Bardzo przydatne są również garderoby przy pokojach dziecięcych. Dzieci wyrastają z ubrań niesamowicie szybko- zdecydowanie szybciej niż zdążą się zniszczyć. Dobrym pomysłem jest więc nawet niewielki składzik przy dziecięcym pokoju, w którym mamy możliwość zgromadzenia ich w jednym miejscu i możliwości przeglądania.

Czestym rozwiązaniem jest zabudowa po sam sufit, której wbrew pozorom nie należy się obawiac. Dzięki takiej zabudowie, eliminujemy górną poziomą powierzchnię szafy, na której najczęściej zbiera się kurz, a zyskujemy miejsce które do tej pory nie było wykorzystane. Możemy tam przechowywac rzeczy, których używa się nie częściej niż kilka razy w roku: toreb podróżnych, śpiworów, pianki do surfingu czy zmiany zasłon. By do nich sięgnąć, wystarczająca jest mała gospodarska drabinka, a dzięki garderobianemu pawlaczowi nie będą zalegać w każdym kącie domu.