Skandynawskie wnętrze

Aby mieszkanie było jak najbardziej jasne, przestronne i funkcjonalne, najlepiej postawić na styl skandynawski. Przestrzenne i przytulne wnętrze nawiązuje do klimatu chłodnej ale gościnnej i domowej atmosfery Północy. Charakterystyczna jest czysta forma i stonowane barwy bieli, szarości, i brązu. Charakterystycznym akcentem dla architektury skandynawskiej jest również naturalne drewno.

Podłoga w mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim najczęściej wykonana jest z drewna. Drewniane deski mogą pozostać w swoim naturalnym odcieniu, często stosuje się także ich bielenie lub po prostu maluje farbą kryjącą na biało. Sposobem jest także pokrycie drewnianej podłogi matowym lakierem bądź olejem.
Skandynawskie meble są najczęściej wykonane z jasnego drewna. Często maluje się je na kolor biały bądź szary.

Ważnym elementem jest również odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Rzadko możemy spotkac firanki i zasłony w oknach. Zastępuje się je roletami. Dzięki temu zyskujemy optyczną iluzję jasnego wnętrza, przestronnego i pełnego naturalnego światła. Jeżeli nasz wybór pada na zasłony – wybierzmy te wykonane z lekkich, lnianych materiałów, które nie będą zatrzymywały promieni słonecznych.

Oprawa oświetlenia sztucznego jest natomiast minimalistyczna w formie. Najczęściej spotykamy metalowe lub szklane lampy, czy papierowe abażury, które przybierają najróżniejsze, choć zawsze proste kształty. Metal i szkło doskonale komponują się z drewnianymi meblami i naturalną, prostą w swojej formie podłogą.

We wnętrzach dominują naturalne, jasne barwy. Biele i beże czy szarośći dają efekt świeżości oraz optycznie powiększają pomieszczenie . Sprawiają wrażenie, że jest ono jaśniejsze. Barwy te równoważone są przez ciemne odcienie grafitu czy brązu, najczęściej poprzez kontrastowe pomalowanie jednej ze ścian na kolor z tej palety. Charakterystyczna w aranżacji wnętrz jest bielona cegła.