Przedpokój. Wizytówka domu

Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem do którego się wchodzimy z zewnątrz. Z tego względu często mówi się, że jest to wizytówka naszego domu. Konieczne jest by zadbać o to, aby aranżacja holu wejściowego była spójna z pozostałymi pomieszczeniami, szczególnie tymi, do których wchodzimy i zapraszamy gości bezpośrednio z przedpokoju.

Najważniejszym czynnikiem o którym należy pamiętać aranżując przedpokój, jest jego funkcjonalność. Bo to właśnie tu wchodzimy w mokrym płaszczu, z zakupami, w zapiaszczonych butach – i musimy mieć możliwość odłożenia i zostawienia wszystkiego tuż przy wejściu do mieszkania, bez konieczności przechodzenia dalej. Dziś funkcjonalne urządzenie przedpokoju jest coraz łatwiejsze. Jeśli nie decydujemy się na wykonanie mebli pod zamówienie, na rynku możemy wybierać z gotowych modeli mebli przystosowanych specjalnie do przedpokoju.

Niezastąpione są również półki na drobiazgi. Jeśli zaplanujemy miejsce, gdzie zawsze odkładamy klucze lub piloty do garażu, nie będą tworzyć niepotrzebnego bałaganu. To bardzo wygodne, tym bardziej, że potem unikniemy porannego nerwowego poszukiwania tych drobnych niezbędnych do wyjścia z domu przedmiotów.

W dużym przedpokoju dobrym pomysłem jest zaplanowanie szafy ubraniowej. W ofercie sklepów meblowych możemy wybierać w ofercie szaf o konkretnych wymiarach, odpowiednio przystosowanych do przechowywania ubrań wierzchnich. Drążki są rozmieszczone w taki sposób aby można było zawiesić na nich nawet najdłuzszy płaszcz. Potrzebne są również niewielkie szuflady czy kosze, w których przechowuje się rękawiczki, chusty, szaliki.

Jeśli jednak chcemy szafę idealnie przystosowaną do naszych potrzeb i do wymiarów przedpokoju, najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie mebla na wymiar u stolarza. Wtedy decydujemy nie tylko o jej wyposażeniu i wielkości, ale również o kolorze drzwi. Wybór materiałów na rynku jest ogromny – okleiny drewnopodobne, naturalny fornir, rattan, lustra, szkło matowe lub barwione lacobel.

Koniecznym elementem każdego przedpokoju jest lusto, nawet niewielkie. Po pierwsze lustro optycznie powiększy przestrzeń, której w przeciętnych korytarzach nie jest za wiele. Po drugie chyba każdy z nas lubi spojrzeć przed wyjściem z domu, jak się prezentuje. Producenci czesto proponują lustrzane drzwi do szaf przedpokojowych, dzięki czemu nie trzeba szukać dodatkowego miejsca na ścianie, by przymocować lustrzaną taflę o większych rozmiarach.