Podział mieszkania na strefy

Otwarta strefa dzienna we wnętrzu jest przestrzenią na którą składają się miejsca o różnym przeznaczeniu użytkowym . Czy by wyodrębnić je niezbędne jest zastosowanie ścian działowych?

Przez połączenie strefy dziennej w jedno pomieszczenie zyskujemy na przestronności wnętrza. Dodatkowo ułatwia to domownikom spędzanie maksymalnej ilości czasu razem. Mimo wszystko powinniśmy jednak pamiętać o tym że Granice poszczególnych stref muszą być wyraźnie zaznaczone. Jeżeli strefa dzienna ma regularny rzut prostokąta jest to dość trudne zadanie. Co innego w przypadu pomieszczenia o nieregularnym kształcie. Jest wiele sposobów by zaakcentować podziały funkcjonalne w jednej przestrzeni.
Dobrym rozwiązaniem jest różnicowanie poziomów posadzek i stropów obszarów o różnej funkcji. Salon przykładowo możemy podnieść nieco w góre, a strefę wypoczynkową obniżyc i zaznaczyc stopniami. Wnętrza wyższe optycznie zwiększają swoją powierzchnie tym samym przyciągając uwagę, podobnie jak obszary zaakcentowane wyniesieniem posadzki. Te natomiast które sytuujemy nieco niżej poziomu, w zagłębieniach stają się bardziej kameralne i przytulne.

Pomocne w kształtowaniu wnętrz mogą się okazać elementy konstrukcyjne. Słupy, czy istniejące już belki niejednokrotnie wyznaczają naturalne podziały na strefy. Istotne jest by nie działać wbrew zastanym podziałom we wnetrzu. Ze słupów i przypór przy drewnianych konstrukcjach na poddaszach można przy odrobinie fantazji uczynić główny element aranżacji, organizujący cała przestrzeń i nadający jej niepowtarzalny charakter.

Granice strefy wypoczynkowej może nadać również sam komplet mebli ustawiony w regularny czworobok . Postawienie kredensów i innych mebli skrzyniowych takich jak witryny z dala od ścian również wyraźnie podkreśli podziały we wnętrzu. Ważna jest sama forma i styl mebli. Funkcjonalne kąciki we wnętrzu mogą być urządzone w zupełnie odmiennym stylu niż reszta salonu. Wtedy istotnym elementem są wyraźne kontrasty.

Równie ważne są kolory. Barwy na ścianach możemy różnicować w zależności od pomieszczenia. Jeśli spróbujesz konsekwentnie zastosować jeden kolor lub jedną wybraną paletę nie tylko na ścianach, lecz także dobierając meble oraz wszystkie pozostałe elementy wystroju, możesz ujednolicić wystrój i osiągnąć efekt harmonii nawet bardzo odmiennych form stylistycznych. Wybierając zróżnicowane i kontrastowe barwy w przypadku form o podobnym kształcie lub elementów wyposażenia, uzyskamy wystrój o charakterze dynamicznym i wyraźnie podzielonym.