Poddasze – jak urządzić pokoj dla najmłodszych?

Na poddaszu spotykamy się zazwyczaj z wnętrzem, które ma zwykle skosy i niestandardowe proporcje. Przestrzeń ta, o charakterystycznej formie architektonicznej jest nie lada wyzwaniem, ale z pewnością sprawdza się jako pokój dla dziecka. I to nie tylko dla tego najmłodszego ale również zarówno dla dorastającego gimnazjalisty.

Pokój dziecięcy na poddaszu jest jednym ze sposobów racjonalnego wykorzystania przestrzeni w domu. Nietypowe usytuowanie ścian inspiruje do oryginalnej stylizacji.

Aranżację pomieszczenia na poddaszu przeznaczonego do użytkowania dziecka, warto rozpocząć od ustawienia biurka pod oknem. Pamiętając, że poddasz są zazwyczaj słabiej doświetlone, a ważny jest komfort nauki, istotny jest maksymalny dostęp światła naturalnego. Jest to również sposób na wykorzystanie tej części pokoju na poddaszu na niższą zabudowę meblową. Przestrzeń pod skosem jest idealną przestrzenią na półki, które pomieszczą zbiory książkowe ucznia.

Po biurku, równie ważnym meblem jest łóżko. W każdym przypadku ustawmy je wezgłowiem do pełnej wysokości pomieszczenia. Taki układ pozwoli lepiej wykorzystać ścianę połaciową, oraz zagwarantuje bezpieczeństwo (minimalizujemy ryzyko, że dziecko uderzy się o połać dachową).
Ścianę naprzeciw lóżka możemy wykorzystać tworząc z niej ekran na którym rozwiesimy mapę polski czy karty edukacyjne ze słówkami języka obcego.

Musimy również zaplanować strefę zabaw. Potrzebna jest do tego przestrzeń, w której zachowana jest pełna wysokość wnętrza. Pełne ruchu zabawy najmłodszych wymagają bezpiecznego miejsca. Warto również wydzielić strefę, w której dziecko poruszać się będzie bez ryzyka niebezpiecznego uderzenia o dach.

A co z kolorystyką? W tym przypadku, zdecydowanie powinna zostać neutralna i jednolita. Ulubione przez dziecko barwy najlepiej wprowadzić za pomocą mebli, dywanów i tapicerek, a nie samych ścian. Jest to ważne, by zachować harmonię i proporcje we wnętrzu.