Kuchnia w stylu skandynawskim

Minimalizm – popularny w ostatnim czasie aranżacyjny kierunek. Tak ważny jak myśl, że w prostocie tkwi siła. Stąd rosnąca popularność stylu skandynawskiego, będącego obecnie jednym z najpopularniejszych trendów w urządzaniu wnętrz. Jego główne cechy to powściągliwość, skromność oraz szeroko pojęta funkcjonalność.

Kuchnie urządzone w stylu skandynawskim są jasne, rozświetlone, przemyślane i przede wszystkim praktyczne. Trudno doszukać się w niej skomplikowanych form, przypadkowych kształtów czy przedmiotów. Głównym założeniem jest wygoda i funkcjonalność. Istotnym elementem jest również światło naturalne, którym rozświetlone musi być każde skandynawskie wnętrze, co sprawia, że wydaje się one jeszcze bardziej przestrzenne i jasne niż w rzeczywistości. Z tego względu rzadko stosuje się zasłony czy firany, które ograniczają jego dostęp i przyciemniają.

Ściany kuchni są najczęściej pomalowane biała farbą, lub wyłożone płytkami w stonowanych jasnych barwach. To kolejna zasługa optycznego powiększenia przestrzeni w której pomagają gładkie, jednolite ściany , szczególnie w białym odcieniu.

W przypadku podłóg pożądanym materiałem jest naturalne drewno, kamień czy płytki w odcieniach szarości, czerni lub bieli. Ważne jest odpowiednie dobranie materiałów wykończeniowych do frontów mebli oraz blatów.

W stylu skandynawskim najważniejsza jest podstawowa paleta barw : biel, szarość i czerń. Chłodny odcień bieli przełamują dodatki : niebieskie, zielone, żółte lub wrzosowe. Można wybrać również kolory pastelowe lub klasyczną czerń, szarość. Jednak bądźmy ostrożni z kolorowymi dodatkami, gdyż nie powinno być ich zbyt wiele. W spersonalizowaniu wnętrza pomogą na pewno niewielkie akcenty takie jak bukiet kolorowych kwiatów, zioła w doniczce czy pastelowe naczynia.