Kominek w salonie

Kominek- częste marzenie większości z nas. Przywodzi na myśl ciepło i zacheca perspektywą zimowych wieczorów spędzonych przy jego cieple. Gdzie go zaplanować, czy powinien być otwarty, czy zamknięty – to główne dylematy do rozważenia gdy już zdecydujemy się na niego.

W gruncie rzeczy, wszystkie te problemy są ze sobą powiązane. Jeśli nasz kominek ma być głownie źródłem ogrzewania, najlepiej zaplanować go w centralnym punkcie domu. Tak by najłatwiej było rozprowadzić kanały powietrzne lub instalację doprowadzającą ciepłą wodę do grzejników.

Kominek otwarty nie ma możliwości ogrzania całego domu – jedynie 20% wytworzonego w trakcie spalania ciepła pozostaje w pomieszczeniu; reszta dosłownie ulatuje z dymem. Takie palenisko jest bardziej ozdobą, elementem aranżacji pasującej do koncepcji projektu. Taki kominek pozostawia nam większą swobodę w zakresie jego lokalizacji. Dlatego już na etapie szukania dla niego miejsca, warto uwolnić się od myślowych schematów. Jeśli tylko zaplanujemy go odpowiednio wcześnie – na etapie projektu architektonicznego, gdy można jeszcze przesunąć ścianę lub domurować nowy przewód dymowy – możemy zrealizować każdą , nawet najbardziej oryginalną wizję.

Kominkowe wzornictwo daje obecnie ogromny wybór w gotowych modelach dostępnych na rynku. Znajdziemy tu nie tylko trendy wiodące, ale również kierunki ponadczasowe, pozostające zawsze w modzie. Plusem jest również to, iż technologia pozwala nam dzisiaj zrealizować niemal każdą wizję, począwszy od idei otwartego ognia, dostępnego ze wszystkich stron kominka, poprzez płomień oprawiony w minimalistyczny szklany klosz o najbardziej wymyślnym kształcie. Modne są również poziome lub pionowe nisze ścienne o niestandardowych wymiarach, tworzące przecinającą ścianę ognistą szczelinę.

Ogromny efekt daje również tradycyjne palenisko kominka wbudowane w monumentalny kamienny blok. Wybierać możemy z marmurów, granitów i onyksów, które miewają piękne barwy i zachwycające desenie. Zaskakujace są także kominki dwustronne, osadzone w ścianie pomiędzy dwoma pomieszczeniami – nawet bez ognia tworzą efektowne okno, pozwalające zajrzeć do sąsiedniego wnętrza.

Grono swoich stałych zwolenników mają w dalszym ciągu tradycyjne kominki. Wśród nich najbardziej pożadanym materiałem jest ceramika; kafle robią dziś furorę, zwłaszcza te unikalne, wytwarzane ręcznie.

Wybrać możemy również kominek rustykalny. stoi on zwykle w centralnym punkcie pomieszczenia. Mimo, że dekoracyjny jest sam w sobie, często bywa miejscem ekspozycji rodzinnych pamiątek i ozdobnych drobiazgów.