Klasyka i prostota. Styl kolonialny

Styl kolonialny jest połączeniem europejskiej klasyki i prostoty, z ciepłą, afrykańską energią i azjatyckim szaleństwem barw. To połączenie mebli i materiałów z różnych kontynentów stworzyli założyciele brytyjskich kolonii w Afryce i Azji w XIX w. Dziś w dalszym ciągu ulegamy aranżacji wnętrz w tym stylu – pełnym masywnych mebli i dodatków z epoki wiktoriańskiej, przełamanych dzikimi wpływami orientalnymi.

W kolonialnych wnętrzach najważniejszym elementem są charakterystyczne, ciężkie meble, wykonane z mahoniu lub hebanu. Często zestawione z elementami wiklinowymi czy bambusowym. Ważnym akcentem jest kanapa z ciemnobrązowej, lub czarnej skóry, którą możemy znaleźć w każdym salonie.
Na ścianach W kolonialnym wnętrzu sprawdząja się kolorowe zdjęcia z egzotycznych podróży lub reprodukcje dzieł sztuki. Idealnym tłem będzie dla nich farba w stonowanym kolorze – beżowa, czy jasnobrązowa.

Podstawą kolonialnej kuchni i jadalni są szafki i kredens stylizowane na klasyczne. Takie wnętrze nawiązuje do minionych epok – meble wyglądają na ciężkie i masywne, przez co stają się eleganckie. Z kuchni w stylu kolonialnym uczyń królestwo natury – ważne by nie zabrakło w niej kwiatów w wazonach, pater z owocami i pachnących ziół w małych doniczkach.

W stylu kolonialnym, którego motyw przewodni stanowią subtelne barwy, świetnie sprawdzi się drewno – niech będzie dodatkiem do aranżacji kuchni. Może pojawić się na blacie, drzwiach i kuchennych dekoracjach. Wygląda klasycznie i nawiązuje do epoki kolonizatorów – podpowiada ekspert marki Agata Meble.

Jeśli do kolonialnego wnętrza masz ochotę wprowadzić wyraźniejszy powiew orientalnego wiatru, świetnym rozwiązaniem będą zasłony lub rolety w soczyście zielonym kolorze, a także ścienny mahoniowy zegar z dużymi, wyraźnymi cyframi.