Jakich błędów nie popełniać urządzając mieszkanie?

Niezaprzeczalny jest fakt, że każdy z nas w głowie ma swój ideał wnętrza. Czasem bardziej, czasem mniej doprecyzowany. Mamy jednak świadomość, w jakich wnętrzach czujemy się dobrze, a jakie nas przytłaczają. O Czym pamiętać i jakich pomyłek aranżacyjnych należy unikać by nie stworzyć przestrzeni, w której będziemy czuli się źle?

Najważniejsze, to nie szkodzić samemu sobie

 Jeśli już na początku planowania pojawiają się wątpliwości w kwestii doboru materiałów ustawienia mebli- poradźmy się innych. Świeże i będące obiektywnym spojrzenie innych to zawsze dobry pomysł. Tu oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest porada u specjalisty, stad tak często pojawiające się pytania do architektów wnętrz. Problemem staje się to, gdy we własnym domu przez złe rozplanowanie ciężko jest nam znaleźć dla siebie przestrzeń do relaxu. Czasem by ją wygospodarować wystarczą drobne czynności : przesuniecie stolika lub zmiana ułożenia pozostałych mebli – czego zauważenie specjaliście zajmie chwile, nam samym – czasem długą drogę przez mękę

 Jeśli jednak ze względów finansowych porada u architekta jest niemożliwa- warto pytać o zdanie osoby nam bliskie – kto zna nas lepiej od nich?

Kolejny częsty błąd, którego początkowo nie jesteśmy świadomi to kopiowanie. Zapominamy o tym, że każde wnętrze jest inne w związku z czym bardzo trudno, by rozstaw, powierzchnia, rozmiar wnętrza z katalogu czy czasopisma które nas inspiruje pasował do naszego domu czy mieszkania. Jaki ratunek? Inspiracja 🙂 podziwiajmy i wzorujmy się, lecz nie kopiujmy !

Warto również już na początku określić styl, w kierunku którego chcemy podążać. Taki, który nam się podoba i w takim właśnie stylu chcielibyśmy urządzić CAŁE nasze wnętrze. Ważna jest spójność. Łączenie różnych styli jest rzeczą trudna, a źle dopasowano wyglądają zwyczajnie źle – co negatywnie będzie wpływało na nasze samopoczucie.

Bardzo ważna jest pomijana często funkcjonalność. Niestety w praktyce sprawa wygląda tak, że wygoda to jedno, moda to drugie a designerskie trendy trzecie. Nasza domowa przestrzeń ma służyć przede wszystkim do mieszkania a nie do podziwiania. W niej się żyje, pracuje, odpoczywa, odrabia z dziećmi lekcje, zasypia na kanapie podczas wieczoru filmowego. Dzielmy i planujmy przestrzeń tak, by umożliwiała nam te wszystkie czynności, a nie utrudniała.

Nie przyciemniajmy również przestrzeni. Na małych metrażach mieszkań których w nowym budownictwie jest najwięcej, nie trudno o przypadkowe przyciemnienie. Zrezygnujmy zatem już na wstępie z ciemnych, intensywnych farb na ścianach, czy przytłaczających tapet we wzory. Jeśli wnętrze jest zbyt ciemne, trudno będzie nam w nim zyskać dobry humor czy zrelaksować się po ciężkim dniu. Wybierajmy wiec delikatniejsze, jasne barwy lub po prostu uniwersalną biel. Panująca moda na styl skandynawski jest w tym przypadku zbawienna, gdyż jej rosnąca popularność odzwyczaiła nas o popularnych odcieni łososi i brzoskwini , oraz zabudowywania wnętrz ciężkimi ściankami meblowymi.