Jak zaprojektowac funkcjonalną łazienkę

Funkcjonalna łazienka powinna być pomieszczeniem, które zapewnia komfort wszystkim korzystającym z niej domownikom. Projektowanie powinno polegać na przystosowaniu łazienki do poszczególnych potrzeb. Dla najmłodszych będzie to na przykład stabilny podnóżek przy umywalce i WC czy wolno opadająca deska sedesowa. bDla osób starszych i mniej sprawnych natomiast niezbędne są ułatwienia w postaci uchwytów.
Zaczynając od samej kolorystyki, wnętrze może być wypełnione feerią barw lub stonowane, klasyczne lub nowoczesne. Najistotniejsze jest jednak, by było jak najbardziej funkcjonalne, zwłaszcza, gdy dzielimy dom z osobami wymagającymi szczególnej uwagi: ludźmi starszymi i dziećmi. Ważna jest również ilość osob korzystających z pomieszczenia. Jeśli bowiem liczba domowników utrudnia korzystanie z łazienki, warto pomyśleć o dodatkowej toalecie, czy umywalce.
Jeśli urządzamy łazienkę dla dzieci, warto pamiętać o kiulku drobiazgach. Na przykład w kwestii samych szczoteczek do zębów – kubki czy wieszaki mogą być kolorowe, co umila najmłodszym wykonywanie codziennej toalety. Włącznik światła trzeba zaplanować w zasięgu dziecięcej rączki, ok. 80 cm nad podłogą, natomiast gniazdko (koniecznie z klapką zabezpieczającą) – poza jej zasięgiem.

W łazience dla osób starszych podłogę najlepiej wyłożyć płytkami antypoślizgowymi, czy specjalnym gresem dostępnym na rynku. Jeśli decydujemy się na dywanik, to niezbędnym elementem jest antypoślizgowa siatka.

Łazienkę warto zaplanować możliwie jak najbliżej pokoju osoby mniej sprawnej. I jeśl jest taka możliwośći – najlepiej połączyć te dwa pomieszczenia. Jeśli domowników jest wielu, a pozwala na to przestrzeń- można pomyśleć o dwóch łazienkach. W domu jednorodzinnym to właściwie standard, ale w mieszkaniu nie zawsze da się ten pomysł zrealizować i jedynym udogodnieniem jest zazwyczaj osobne WC.