Jak stworzyć przytulną sypialnię na poddaszu?

Poddasza pełniły niegdyś funkcję gospodarczego strychu, zapomnianego schowka. Z ubiegiem czasu odkryto ich czar i zalety wynikające z aranżacji wnętrz. Gdy w domu zaczynało brakować miejsca, ze względu na brak możliwości rozbudowy, stawały się dodatkowym pokojem. Dziś nawet w najmniejszym stopniu nie mamy wątpliwości, że dobrze zaprojektowana sypialnia na poddaszu jest prawdziwą oazą spokoju.

Często nietypowe wysokości pomieszczenia na poddaszu połączone ze skośne połacie dachu, a także wyjątkowy mikroklimat panujący pod dachem sprawiają, że poddasze może stać się najlepszym miejscem do wypoczynku po aktywnym dniu.

Aranżując sypialnię na poddaszu powinniśmy zaczać od wyznaczenia strefy komunikacyjnej oraz komfortowego ustawienia łóżka. Ciągi komunikacyjne muszą znajdować się w części, gdzie zachowana jest pełna wysokość wnętrza pozwalająca na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. W podobny sposób należy sytuować łóżko – wezgłowiem do pełnej wysokości pomieszczenia. Taka aranżacja zagwarantuje nam bezpieczne użytkowanie poddasza, bo zminimalizuje ryzyko, że się uderzymy o połać dachową.

Istotną rzeczą, by stworzyć na poddaszu komfortowa sypialnie jest kolorystyka wnętrza. Przez skosy promienie światła słonecznego wpadają do wnetrza pod specyficznym kątem. Sprawia to, że poddasze często jest słabo doświetlone. Warto więc postawić na jasne barwy. Biele oraz delikatne pastelowe odcienie będą dobrym tłem kolorystycznym. Pamiętając, że skosy to również ściany, zaplanujmy jeden kolor na ściany i drugi na podłogę ( by nie podkreślać skomplikowanej architektury pomieszczenia).

Sypialnię możemy urządzić w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym. Wszystko zalezy od naszych upodobań. Ogromny wpływ na styl wnętrza będzie miało wykończenie skosów. Klimatu sypialni doda nam częściowe odsłonięcie drewnianej konstrukcji.