Jak odpowiednio rozplanować oświetlenie?

Na kompletny i spójny projekt aranżacji we wnetrzu składają się nie tylko wykorzystane materiały i faktury, ale również wszelkie kolory, meble i sprzęty.
Jednak ważnym aspektem o którym nie należy zapominać w przypadku każdej aranżacji jest światło. To właśnie oświetlenie podkreśla atuty wnętrza i ukrywa jego minusy. Zdecydowanie wpływa na nasze postrzeganie przestrzeni, uwydatnia detale, dodaje przestrzeni.

Kiedyś, gdy projektowanie i aranżacja nie były tak ważną dziedziną, do oświetlenia przykładało się mniejszą wagę. Tradycyjnie montowana jedna lampa nasufitowa jest już przeszłością. Do większych pomieszczeń wybierano dodatkową lampkę, ewentualnie, według pomysłowości domowników kilka kinkietów. Teraz projekt oświetlenia we wnętrzu powstaje indywidualnie, dopasowując się do niego, jego funkcji i potrzeb wszystkich domowników.

W aranżacji oświetlenia bardzo istotny jest jego indywidualny podział na strefy. W związku z tym, że w dzisiejszym mieszkaniu na jednej przestrzeni może istnieć wiele stref pełniących funkcje różnych pomieszczeń – zadaniowość każdej z nich należy podkreślić za pomocą innego rodzaju oświetlenia.
Wynika to z tego, że w narastającej modzie na otwarte wnętrza kuchnia często nie jest oddzielana od jadalni ani salonu; często też mamy do czynienia z wnętrzami loftowymi, gdzie podziały z pozoru nie istnieją i wtedy tak istotna jest gra świateł.

Otwarta przestrzeń w której łączy się kilka funkcjonalnych pomieszczeń, wymaga naznaczenia dominanty – miejsca, które nadaje charakter wnętrzu i jest jego głównym elementem. Nierzadko jest to strefa ze stołem jadalnianym, w której dla podkreślenia decydujemy się na efektowną lampą wiszącą, dającą ciepłe, miękkie światło skierowane w dół.