Ciepły klimat. Wnętrze w stylu Prowansalskim.

Styl prowansalski narodził się w Prowansji – regionie położonym na Południu Francji, tuż nad Morzem Śródziemnym. To własnie bliskość alpejskich szczytów i ciepły klimat miały wpływ na rozwój prostego, wiejskiego budownictwa, które zachwyca paletą kojących barw i praktycznych rozwiązań. Sielski krajobraz, Zycie w zgodzie z naturą i czerpanie siły oraz inspiracji z prowansalskiej przyrody – to główne elementy składające się również na sposób aranżacji wnętrz w zgodzie ze stylem prowansalskim.

Ważnym elementem wystroju są solidne, drewniane meble – najczęściej bielone, szare lub w kolorze spłowiałego drewna. Spotyka się też dużo elementów z kutego żelaza. Meble najczęściej zdobione są motywami roślinnymi – kwiatami, winogronami, gałązkami oliwnymi lub kłosami zbóż.

Na pozytywny odbiór całej kompozycji pomieszczenia wpływają właściwie dobrane i zaprezentowane dodatki prowansalskie. Pożądane są kosze i koszyczki wiklinowe, w których znajdują się suszone kwiaty lub inne motywy martwej natury. To również doniczki ceramiczne i szklane wazony oraz fantazyjnie wyglądające słoje i butle umiejscowione gdzieś na drewnianych półkach. Bardzo efektownie wyglądają również kolorowe i ozdobnie wyglądające karafki. Jasny dywan na drewnianej podłodze i żeliwny żyrandol wiszący u sufitu w towarzystwie finezyjnie wykonanych świeczników w postaci naściennego kinkietu, stanowią pełne uzupełnienie kompozycji stylu.

Barwy wykorzystywane w stylu prowansalskim przywołują skojarzenia z naturą. Ciepłe i jasne kolory to odzwierciedlenie słonecznego klimatu regionu. Dominuje fiolet w odcieniu lawendy, jasny błękit oraz prowansalski żółty. Wnętrza maluje się na podstawowe kolory, które urozmaicane są pasmami bieli. Ściany następnie są przecierane i pokrywane wapnem.